Прејди на содржината

Подборшт (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подборшт
Podboršt
Подборшт is located in Slovenia
Подборшт
Подборшт
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′10.6″N 15°9′10.8″E / 46.002944° СГШ; 15.153000° ИГД / 46.002944; 15.153000
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,86 км2 (1,10 ми2)
Надм. вис.&10000000000000332699999332,7 м
Население (2020)
 • Вкупно86
 • Густина30/км2 (78/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8297
Рег. таб.KK

Подборшт (словенечки: Podboršt) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.