Апненик кај Боштањ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Апненик кај Боштањ
Apnenik pri Boštanju
Апненик кај Боштањ is located in Slovenia
Апненик кај Боштањ
Апненик кај Боштањ
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′0″N 15°15′22″E / 46.01667° СГШ; 15.25611° ИГД / 46.01667; 15.25611
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,23 км2 (0,86 ми2)
Надм. вис.&10000000000000405800000405,8 м
Население (2020)
 • Вкупно44
 • Густина20/км2 (51/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8294
Рег. таб.KK

Апненик кај Боштањ (словенечки: Apnenik pri Boštanju; германски: Kalchberg) — населба западно од Боштањ во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Етимологија[уреди | уреди извор]

Името на населбата е сменето од Апненик (Apnenik) во Апненик кај Боштањ (Apnenik pri Boštanju) во 1953 година. Во минатото германското име било Калхберг (Kalchberg).[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Остатоците од средновековниот замок Савенштајн се наоѓаат на ридот Ветрник западно од населбата. За прв пат се споменува во пишани документи кои датираат од 12 век, но најверојатно бил изграден во 11 век. Замокот бил напуштена во 17 век.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.
  2. Leksikon občin kraljestev in dežel zastopanih v državnem zboru, vol. 6: Kranjsko. 1906. Vienna: C. Kr. Dvorna in Državna Tiskarna, p. 86.