Крајна Брда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крајна Брда
Krajna Brda
Крајна Брда is located in Slovenia
Крајна Брда
Крајна Брда
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′27.6″N 15°23′57.8″E / 46.007667° СГШ; 15.399389° ИГД / 46.007667; 15.399389
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,71 км2 (0,66 ми2)
Надм. вис.&10000000000000300899999300,9 м
Население (2020)
 • Вкупно98
 • Густина57/км2 (150/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8283
Рег. таб.KK

Крајна Брда (словенечки: Krajna Brda) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.