Поље кај Тржишче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поље кај Тржишче
Polje pri Tržišču
Skyline of Поље кај Тржишче
Поље кај Тржишче is located in Slovenia
Поље кај Тржишче
Поље кај Тржишче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′27.8″N 15°10′49.5″E / 45.974389° СГШ; 15.180417° ИГД / 45.974389; 15.180417
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,8 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000281600000281,6 м
Население (2020)
 • Вкупно87
 • Густина48/км2 (130/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8296
Рег. таб.KK

Поље кај Тржишче (словенечки: Polje pri Tržišču) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.