Прејди на содржината

Телчице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Телчице
Telčice
Телчице is located in Slovenia
Телчице
Телчице
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′34″N 15°16′42″E / 45.94278° СГШ; 15.27833° ИГД / 45.94278; 15.27833
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,59 км2 (0,61 ми2)
Надм. вис.&10000000000000255400000255,4 м
Население (2020)
 • Вкупно61
 • Густина38/км2 (99/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8275
Рег. таб.KK

Телчице (словенечки: Telčice) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.