Прејди на содржината

Селце над Бланца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селце над Бланца
Selce nad Blanco
Селце над Бланца is located in Slovenia
Селце над Бланца
Селце над Бланца
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′52.1″N 15°24′26.8″E / 46.014472° СГШ; 15.407444° ИГД / 46.014472; 15.407444
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна0,9 км2 (0,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000259000000259 м
Население (2020)
 • Вкупно53
 • Густина59/км2 (150/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8283
Рег. таб.KK

Селце над Бланца (словенечки: Selce nad Blanco) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.