Скровник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скровник
Skrovnik
Skyline of Скровник
Скровник is located in Slovenia
Скровник
Скровник
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′46.4″N 15°9′58.7″E / 45.962889° СГШ; 15.166306° ИГД / 45.962889; 15.166306
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,13 км2 (0,44 ми2)
Надм. вис.&10000000000000260300000260,3 м
Население (2020)
 • Вкупно64
 • Густина57/км2 (150/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8295
Рег. таб.KK

Скровник (словенечки: Skrovnik) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.