Капља Вас (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Капља Вас
Kaplja Vas
Skyline of Капља Вас
Капља Вас is located in Slovenia
Капља Вас
Капља Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′39.2″N 15°10′44.6″E / 45.960889° СГШ; 15.179056° ИГД / 45.960889; 15.179056
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,64 км2 (0,63 ми2)
Надм. вис.&10000000000000256899999256,9 м
Население (2020)
 • Вкупно53
 • Густина32/км2 (84/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8295
Рег. таб.KK

Капља Вас (словенечки: Kaplja Vas) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.