Велика Хубајница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велика Хубајница
Velika Hubajnica
Велика Хубајница is located in Slovenia
Велика Хубајница
Велика Хубајница
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′48.6″N 15°18′20.3″E / 45.963500° СГШ; 15.305639° ИГД / 45.963500; 15.305639
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,37 км2 (0,53 ми2)
Надм. вис.&10000000000000487699999487,7 м
Население (2020)
 • Вкупно37
 • Густина27/км2 (70/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8293
Рег. таб.KK

Велика Хубајница (словенечки: Velika Hubajnica; германски: Großhubainza) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.