Криж (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Криж
Križ
Skyline of Криж
Криж is located in Slovenia
Криж
Криж
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′58.8″N 15°14′50.4″E / 45.966333° СГШ; 15.247333° ИГД / 45.966333; 15.247333
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна7,8 км2 (3,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000500000000500 м
Население (2020)
 • Вкупно107
 • Густина14/км2 (36/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8295
Рег. таб.KK

Криж (словенечки: Križ) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.