Кладје кај Крмељ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кладје кај Крмељ
Kladje nad Blanco
Кладје кај Крмељ is located in Slovenia
Кладје кај Крмељ
Кладје кај Крмељ
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′45.4″N 15°24′25.8″E / 45.995944° СГШ; 15.407167° ИГД / 45.995944; 15.407167
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,22 км2 (0,86 ми2)
Надм. вис.&10000000000000222000000222 м
Население (2020)
 • Вкупно179
 • Густина81/км2 (210/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8283
Рег. таб.KK

Кладје кај Крмељ (словенечки: Kladje nad Blanco) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.