Штајнгроб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штајнгроб
Štajngrob
Штајнгроб is located in Slovenia
Штајнгроб
Штајнгроб
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′59.3″N 15°8′9.5″E / 46.016472° СГШ; 15.135972° ИГД / 46.016472; 15.135972
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,76 км2 (0,68 ми2)
Надм. вис.&10000000000000460500000460,5 м
Население (2020)
 • Вкупно41
 • Густина23/км2 (60/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8297
Рег. таб.KK

Штајнгроб (словенечки: Štajngrob) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.