Прејди на содржината

Чешњице (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чешњице
Češnjice
Чешњице is located in Slovenia
Чешњице
Чешњице
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′50.4″N 15°17′19.5″E / 45.964000° СГШ; 15.288750° ИГД / 45.964000; 15.288750
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна0,78 км2 (0,30 ми2)
Надм. вис.&10000000000000420699999420,7 м
Население (2020)
 • Вкупно14
 • Густина18/км2 (46/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8293
Рег. таб.KK

Чешњице (словенечки: Češnjice) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.