Прејди на содржината

Студенец (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Студенец
Studenec
Поглед на Студенец
Студенец is located in Slovenia
Студенец
Студенец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′15.7″N 15°20′58.9″E / 45.971028° СГШ; 15.349694° ИГД / 45.971028; 15.349694
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна3,89 км2 (1,50 ми2)
Надм. вис.&10000000000000376000000376 м
Население (2020)
 • Вкупно177
 • Густина46/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8293
Рег. таб.KK

Студенец (словенечки: Studenec) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.