Прејди на содржината

Забуковје над Севница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Забуковје над Севница
Zabukovje nad Sevnico
Забуковје над Севница is located in Slovenia
Забуковје над Севница
Забуковје над Севница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′14″N 15°22′1.2″E / 46.05389° СГШ; 15.367000° ИГД / 46.05389; 15.367000
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна8,5 км2 (3,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000550899999550,9 м
Население (2020)
 • Вкупно167
 • Густина20/км2 (51/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8292
Рег. таб.KK

Забуковје над Севница (словенечки: Zabukovje nad Sevnico) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.