Шентјур на Пољу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шентјур на Пољу
Šentjur na Polju
Skyline of Шентјур на Пољу
Шентјур на Пољу is located in Slovenia
Шентјур на Пољу
Шентјур на Пољу
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′29.4″N 15°13′52.1″E / 46.041500° СГШ; 15.231139° ИГД / 46.041500; 15.231139
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна0,94 км2 (0,36 ми2)
Надм. вис.&10000000000000189000000189 м
Население (2020)
 • Вкупно77
 • Густина82/км2 (210/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1434
Рег. таб.KK

Шентјур на Пољу (словенечки: Šentjur na Polju) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.