Ледина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ледина
Ledina
Ледина is located in Slovenia
Ледина
Ледина
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′7.6″N 15°17′17.1″E / 46.035444° СГШ; 15.288083° ИГД / 46.035444; 15.288083
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна5,05 км2 (1,95 ми2)
Надм. вис.&10000000000000499199999499,2 м
Население (2020)
 • Вкупно252
 • Густина50/км2 (130/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8290
Рег. таб.KK

Ледина (словенечки: Ledina) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.