Жировница (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жировница
Žirovnica
Жировница is located in Slovenia
Жировница
Жировница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′28.4″N 15°13′26″E / 46.074556° СГШ; 15.22389° ИГД / 46.074556; 15.22389
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна3,44 км2 (1,33 ми2)
Надм. вис.&10000000000000521799999521,8 м
Население (2020)
 • Вкупно27
 • Густина7,8/км2 (20/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1434
Рег. таб.KK

Жировница (словенечки: Žirovnica) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.