Рачица (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рачица
Račica
Skyline of Рачица
Рачица is located in Slovenia
Рачица
Рачица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′9.7″N 15°12′55.5″E / 46.052694° СГШ; 15.215417° ИГД / 46.052694; 15.215417
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,07 км2 (0,80 ми2)
Надм. вис.&10000000000000204000000204 м
Население (2020)
 • Вкупно193
 • Густина93/км2 (240/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1434
Рег. таб.KK

Рачица (словенечки: Račica) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.