Велики Цирник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велики Цирник
Veliki Cirnik
Велики Цирник is located in Slovenia
Велики Цирник
Велики Цирник
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′39.2″N 15°8′24.7″E / 45.994222° СГШ; 15.140194° ИГД / 45.994222; 15.140194
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,3 км2 (0,9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000399000000399 м
Население (2020)
 • Вкупно68
 • Густина30/км2 (77/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8297
Рег. таб.KK

Велики Цирник (словенечки: Veliki Cirnik; германски: Großzirnik) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.