Знојиле кај Студенец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знојиле кај Студенец
Znojile pri Studencu
Знојиле кај Студенец is located in Slovenia
Знојиле кај Студенец
Знојиле кај Студенец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′53.3″N 15°17′1″E / 45.964806° СГШ; 15.28361° ИГД / 45.964806; 15.28361
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна0,33 км2 (0,13 ми2)
Надм. вис.&10000000000000418800000418,8 м
Население (2020)
 • Вкупно7
 • Густина21/км2 (55/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8293
Рег. таб.KK

Знојиле кај Студенец (словенечки: Znojile pri Studencu) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.