Згорње Водале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Згорње Водале
Zgornje Vodale
Згорње Водале is located in Slovenia
Згорње Водале
Згорње Водале
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′35.6″N 15°14′22.4″E / 45.959889° СГШ; 15.239556° ИГД / 45.959889; 15.239556
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,49 км2 (0,58 ми2)
Надм. вис.&10000000000000494699999494,7 м
Население (2020)
 • Вкупно22
 • Густина15/км2 (38/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8295
Рег. таб.KK

Згорње Водале (словенечки: Zgornje Vodale) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.