Орешје над Севница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орешје над Севница
Orešje nad Sevnico
Орешје над Севница is located in Slovenia
Орешје над Севница
Орешје над Севница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′0.6″N 15°17′53.2″E / 46.050167° СГШ; 15.298111° ИГД / 46.050167; 15.298111
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,18 км2 (0,84 ми2)
Надм. вис.&10000000000000262100000262,1 м
Население (2020)
 • Вкупно134
 • Густина61/км2 (160/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8290
Рег. таб.KK

Орешје над Севница (словенечки: Orešje nad Sevnico) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.