Прејди на содржината

Тршчина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тршчина
Trščina
Поглед на Тршчина
Тршчина is located in Slovenia
Тршчина
Тршчина
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′1″N 15°12′37″E / 45.93361° СГШ; 15.21028° ИГД / 45.93361; 15.21028
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,48 км2 (0,57 ми2)
Надм. вис.&10000000000000274600000274,6 м
Население (2020)
 • Вкупно55
 • Густина37/км2 (96/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8295
Рег. таб.KK

Тршчина (словенечки: Trščina) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.