Радна (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Радна
Radna
Skyline of Радна
Радна is located in Slovenia
Радна
Радна
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′13.7″N 15°18′7.2″E / 46.003806° СГШ; 15.302000° ИГД / 46.003806; 15.302000
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна0,72 км2 (0,28 ми2)
Надм. вис.&10000000000000180500000180,5 м
Население (2020)
 • Вкупно85
 • Густина120/км2 (310/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8294
Рег. таб.KK

Радна (словенечки: Radna) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.