Крсињи Врх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крсињи Врх
Krsinji Vrh
Крсињи Врх is located in Slovenia
Крсињи Врх
Крсињи Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′24″N 15°13′32″E / 45.94000° СГШ; 15.22556° ИГД / 45.94000; 15.22556
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,31 км2 (0,51 ми2)
Надм. вис.&10000000000000358699999358,7 м
Население (2020)
 • Вкупно33
 • Густина25/км2 (65/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8295
Рег. таб.KK

Крсињи Врх (словенечки: Krsinji Vrh) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.