Прејди на содржината

Журков Дол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Журков Дол
Žurkov Dol
Журков Дол is located in Slovenia
Журков Дол
Журков Дол
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′27.3″N 15°19′55.5″E / 46.024250° СГШ; 15.332083° ИГД / 46.024250; 15.332083
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,58 км2 (1,00 ми2)
Надм. вис.&10000000000000239699999239,7 м
Население (2020)
 • Вкупно202
 • Густина78/км2 (200/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8290
Рег. таб.KK

Журков Дол (словенечки: Žurkov Dol) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.