Крмељ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крмељ
Krmelj
Skyline of Крмељ
Крмељ is located in Slovenia
Крмељ
Крмељ
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′57.5″N 15°11′20.2″E / 45.982639° СГШ; 15.188944° ИГД / 45.982639; 15.188944
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,02 км2 (0,78 ми2)
Надм. вис.&10000000000000247300000247,3 м
Население (2020)
 • Вкупно648
 • Густина320/км2 (830/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8296
Рег. таб.KK

Крмељ (словенечки: Krmelj) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021. Занемарен непознатиот параметар |imagesize= (help); Занемарен непознатиот параметар |image_skyline= (help)