Врхек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врхек
Vrhek
Врхек is located in Slovenia
Врхек
Врхек
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′4.7″N 15°11′48.3″E / 45.967972° СГШ; 15.196750° ИГД / 45.967972; 15.196750
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,69 км2 (1,04 ми2)
Надм. вис.&10000000000000396000000396 м
Население (2020)
 • Вкупно91
 • Густина34/км2 (88/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8295
Рег. таб.KK

Врхек (словенечки: Vrhek) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.