Општина Солчава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Солчава
Občina Solčava
општина
Solcava Slovenia 2.jpg
Грб на Општина Солчава
Грб
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеСолчава
Управа
 • ГрадоначалникКатарина Прелесник
Површина[1]
 • Вкупна102,8 км2 (397 ми2)
Население (2020)[2]
 • Вкупно513
 • Густина0,50/км2 (1,3/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоsolcava.si

Општина Солчава (словенечки: Občina Solčava) — општина во областа Горењска, северна Словенија. Денес е дел од Савињскиот регион. Во 2020 г. населението броело 513 жители.[2] Седиште е селото Солчава. На север општината се граничи со Австрија, поточно со округот Фелкермаркт (Великовец).

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината ги опфаќа следниве населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Solčava“. Statistični urad Republike Slovenije. Посетено на 5 февруари 2020.
  2. 2,0 2,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]