Прејди на содржината

Општина Сежана

Координати: 45°44′N 13°53′E / 45.733° СГШ; 13.883° ИГД / 45.733; 13.883
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Сежана
Občina Sežana
општина
Главната улица во Сежана
Главната улица во Сежана
Грб на Општина Сежана
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеСежана
Управа
 • ГрадоначалникДавид Шкабар
Површина
 • Вкупна217,4 км2 (839 ми2)
Население (2020)[1]
 • Вкупно13.702
 • Густина6,3/км2 (16/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоsezana.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Сежана (словенечки: Občina Sežana) — општина во областа Приморска, југозападна Словенија, недалеку од границата со Италија.[2] Во 2020 г. населението броело 13.702 жители.[1] Седиште е градот Сежана. Основана е на 6 ноември 1994 г. кога дотогашната Општина Сежана е разделена не четири помали општини (Дивача, Хрпеље-Козина, Комен и Сежана).

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината ги опфаќа следниве населени места:

Историја[уреди | уреди извор]

Словенските племиња се доселиле во овој крај кон крајот на VI век. Во средниот век со подрачјето владееле Војводството Фурланија и Патријаршиското Кнежевство Аквилеја (Фурланската патријаршија), сè до XIV век кога тука завладеале грофовите на Горица. Во 1500 г. потпаднала под Хабсбурговците, кои ја ставиле во состав на Покнежената Грофовија Горица и Градишка.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

 • Ергелето во Липица[3] од каде потекнува славната коњска раса липицанер
 • Жив музеј на Крас
 • Пештерата Виленица
 • Ботаничка градина во Сежана
 • Пепинова крашка градина во Дутовље
 • Спомен-соба на поетот Сречко Косовел во Сежана и неговата стопанска куќа во Томај
 • Воен музеј во Локев

Галерија[уреди | уреди извор]

Познати личности[уреди | уреди извор]

Сречко Косовел
 • Примож Брезец (р. 1979) — кошаркар во НБА
 • Август Чернигој (1898 - 1985) — сликар
 • Данило Долчи (1924 - 1997) — италијански општествен деец
 • Бранка Јурца (1914 - 1999) — писателка на книги за деца
 • Тарас Кермаунер (1930 - 2008) — книжевен историчар и мислител
 • Сречко Косовел (1904 - 1926) — истакнат модернистички поет
 • Јосип Крижај (1911- 1948) — воен пилот
 • Симон Кукец (1838 - 1910) — претприемач, основач на пивницата „Лашко“
 • Јосип Ости (1945 - 2021) — поет, есеист и преведувач
 • Мајда Ширца (р. 1953) — новинарка и политичарка
 • Цирил Злобец (1925 - 2018) — поет

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.
 2. Municipality of Sežana website
 3. Lipica Stud Farm site

Надворешни врски[уреди | уреди извор]