Прејди на содржината

Разгури

Од Википедија — слободната енциклопедија
Разгури
Razguri
Поглед на Разгури
Разгури is located in Slovenia
Разгури
Разгури
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′44.86″N 13°56′16.45″E / 45.7791278° СГШ; 13.9379028° ИГД / 45.7791278; 13.9379028
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна1,05 км2 (0,41 ми2)
Надм. вис.&10000000000000501199999501,2 м
Население (2020)
 • Вкупно32
 • Густина30/км2 (79/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6210

Разгури (словенечки: Razguri) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.