Дутовље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дутовље
Dutovlje
Поглед на Дутовље
Дутовље is located in Slovenia
Дутовље
Дутовље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°45′21.15″N 13°49′56.73″E / 45.7558750° СГШ; 13.8324250° ИГД / 45.7558750; 13.8324250
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна8,54 км2 (3,30 ми2)
Надм. вис.&10000000000000313199999313,2 м
Население (2020)
 • Вкупно713
 • Густина83/км2 (220/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6221

Дутовље (словенечки: Dutovlje) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.