Прејди на содржината

Шторје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шторје
Štorje
Поглед на Шторје
Шторје is located in Slovenia
Шторје
Шторје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°44′17.78″N 13°55′40.84″E / 45.7382722° СГШ; 13.9280111° ИГД / 45.7382722; 13.9280111
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна3,98 км2 (154 ми2)
Надм. вис.&10000000000003479000000347,9 м
Население (2020)
 • Вкупно317
 • Густина0,80/км2 (2,1/ми2)
Час. појасUTC+1

Шторје (словенечки: Štorje) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.