Велики Дол (Сежана)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велики Дол
Veliki Dol
Велики Дол is located in Slovenia
Велики Дол
Велики Дол
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′13.51″N 13°45′9.58″E / 45.7704194° СГШ; 13.7526611° ИГД / 45.7704194; 13.7526611
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна5,83 км2 (2,25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000215300000215,3 м
Население (2020)
 • Вкупно126
 • Густина22/км2 (56/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6221

Велики Дол (словенечки: Veliki Dol) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.