Прејди на содржината

Повир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Повир
Povir
Поглед на Повир
Повир is located in Slovenia
Повир
Повир
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°11′56.35″N 13°55′57.55″E / 45.1989861° СГШ; 13.9326528° ИГД / 45.1989861; 13.9326528
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна4,22 км2 (1,63 ми2)
Надм. вис.&10000000000000401000000401 м
Население (2020)
 • Вкупно323
 • Густина77/км2 (200/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6210

Повир (словенечки: Povir) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.