Крепље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крепље
Kreplje
Поглед на Крепље
Крепље is located in Slovenia
Крепље
Крепље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°44′41.77″N 13°50′10.5″E / 45.7449361° СГШ; 13.836250° ИГД / 45.7449361; 13.836250
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна2,85 км2 (1,10 ми2)
Надм. вис.&10000000000000300399999300,4 м
Население (2020)
 • Вкупно137
 • Густина48/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6221

Крепље (словенечки: Kreplje) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.