Хриби (Сежана)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хриби
Hribi
Хриби is located in Slovenia
Хриби
Хриби
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′49.19″N 13°54′46.09″E / 45.7803306° СГШ; 13.9128028° ИГД / 45.7803306; 13.9128028
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна0,88 км2 (34 ми2)
Надм. вис.&10000000000003569000000356,9 м
Население (2020)
 • Вкупно4
 • Густина0,045/км2 (0,12/ми2)
Часовен појасUTC+1

Хриби (словенечки: Hribi) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.