Прејди на содржината

Авбер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Авбер
Avber
Поглед на Авбер
Авбер is located in Slovenia
Авбер
Авбер
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′50.43″N 13°52′26.26″E / 45.7806750° СГШ; 13.8739611° ИГД / 45.7806750; 13.8739611
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна2,36 км2 (0,91 ми2)
Надм. вис.&10000000000000395399999395,4 м
Население (2020)
 • Вкупно105
 • Густина44/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6210

Авбер (словенечки: Avber) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.