Крајбрежно-крашки статистички регион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крајбрежно-крашки статистички регион
Obalno-kraška statistična regija
Статистички регион
Obalno-kraška regija (SURS).png
Најголем градКопер
Површина
 • Вкупна1.044 км2 (403 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно110.760[1]

Крајбрежно-крашкиот статистички регион (Словенечки: Obalno - kraška regija) е еден од 12-те статистички региони на Словенија. Најголемо културно и економско средиште на овој статистички регион е градот Копер.

Според податоците од 2011 година во овој регион живееле 110.760 жители.

Крајбрежно-крашки статистичкиот регион е единствен статички регион во Словенија кој излегува на море (Јадран)

Список на општини[уреди | уреди извор]

Во Крајбрежно-крашкиот статистички регион има 7 обични и една градска општина:

Наводи[уреди | уреди извор]