Крајбрежно-крашки статистички регион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крајбрежно-крашки статистички регион
Obalno-kraška statistična regija
Статистички регион
Obalno-kraška regije.png
Најголем град Копер
Површина
 • Вкупна 1.044 km2 (403 sq mi)
Население (2011)
 • Вкупно 110.760[1]

Крајбрежно-крашкиот статистички регион (Словенечки: Obalno - kraška regija) е еден од 12-те статистички региони на Словенија. Најголемо културно и економско средиште на овој статистички регион е градот Копер.

Според податоците од 2011 година во овој регион живееле 110.760 жители.

Крајбрежно-крашки статистичкиот регион е единствен статички регион во Словенија кој излегува на море (Јадран)

Список на општини[уреди | уреди извор]

Во Крајбрежно-крашкиот статистички регион има 7 општини:

Наводи[уреди | уреди извор]