Општина Анкаран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Ankaran
Občina Ankaran
општина
Ankaran.jpg
Грб на Општина Ankaran
Местоположба на општината во Словенија
Местоположба на општината во Словенија
Земја Словенија
СедиштеАнкаран
Управа
 • ГрадоначалникГрегор Стрмчник
Површина[1]
 • Вкупна8,0 км2 (30 ми2)
Население (2020)[2]
 • Вкупно3.224
 • Густина40/км2 (100/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоobcina-ankaran.si

Општина Анкаран (словенечки: Občina Ankaran) — општина во југозападна Словенија. Седиште и единствено населено место е приморското гратче Анкаран. Создадена е во 2011 г. со одвојување од Градската општина Копер.[3] Во 2020 г. населението броело 3.224 жители.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Ankaran“. Statistični urad Republike Slovenije. Посетено на 5 февруари 2020.
  2. 2,0 2,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.
  3. „Decision on the Establishment of the Municipality of Ankaran“. Official Gazette. 9 јуни 2011. Посетено на 18 јуни 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]