Анкаран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анкаран
Ankaran
Skyline of Анкаран
Грб на Анкаран
Анкаран is located in Slovenia
Анкаран
Анкаран
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°34′45.5″N 13°44′16.5″E / 45.579306° СГШ; 13.737917° ИГД / 45.579306; 13.737917
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаАнкаран
Површина
 • Вкупна8,00 км2 (3,09 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001919999919,2 м
Население (2020)
 • Вкупно3.224
 • Густина400/км2 (1,000/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6280

Анкаран (словенечки: Ankaran) — град во Општина Анкаран во западна Словенија. Градот е центар на општината Анкаран. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.