Пиран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пиран
Piran
град и општина
Панорана на Пиран
Панорана на Пиран
Karte Piran si.png
Пиран се наоѓа во Словенија
Пиран
Местоположба на градот
Координати: 45°31′42.31″ СГШ 13°34′06.42″ ИГД / 
Држава Словенија
Регион Приморски
Општина Пиран
Управа
 • Градоначалник Петер Босман
Површина
 • Вкупна 42,2 км2
Население (2002)
 • Вкупно 16.758
 • Густина 39.710.900.473.934/км2
Часовен појас CET (UTC+01)
 • Лете (DST) CEST (UTC+02)

Пиран (словенечки: Piran) е град и општина во југозападна Словенија. Се наоѓа на бреговите на Трстјанскиот Залив во Јадранското Море и е еден од трите главни града на словенечкиот дел од Истра. Градот е богат со стара архитектура и богато културно наследство. Пиран е еден од најпознатите туристички места во државата.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Łańcut Official Website - Foreign contacts“. Flag of the United Kingdom.svg(in English) © 2008 Urząd Miejski w Łańcucie, Plac Sobieskiego 18, 37-100 Łańcut. http://www.lancut.pl/asp/en_start.asp?typ=14&menu=76&strona=1. посет. 20 ноември 2008 г. 

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]