Изола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Изола
Izola
град и општина
Знаме на ИзолаГрб на Изола
Местоположба на Општина Изола
Местоположба на Општина Изола
Изола is located in Slovenia
Изола
Изола
Местоположба на Изола.
Координати: 45°32′4″N 13°40′3″E / 45.53444° СГШ; 13.66750° ИГД / 45.53444; 13.66750Координати: 45°32′4″N 13°40′3″E / 45.53444° СГШ; 13.66750° ИГД / 45.53444; 13.66750
Држава Словенија
РегионПриморски
Управа
 • ГрадоначалникИгор Коленц
Површина
 • Вкупна28,6 км2 (110 ми2)
Население (2002)[1]
 • Вкупно14.549
 • Густина51/км2 (130/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)

Изола (словенечки: Izola) — стар рибарски град во Словенија и општина во југозападниот дел од земјата. Сместен е на брегот на Трстјанскиот Залив, во словенечкиот дел од Истра. Името на градот потекнува од италијанскиот збор Isola, што значи остров.

Население[уреди | уреди извор]

Општина Изола има население од 14.549 жители. Населението спред јазик е поделено на:[2]

словенечки 12,059 (71.14%)
хрватски 1,099 (7.94%)
италијански 520 (3.96%)
српскохрватски 562 (3.86%)
босански 537 (3.69%)
српски 385 (2,65%)
македонски 124 (0.85%)
албански 93 (0.64%)
други 970 (6.67%)
вкупно 14,549

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]