Тартиниев плоштад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тартиниев плоштад

Тартиниев плоштад (словенечки: Tartinijev trg; италијански: Piazza Tartini) — најголем и главeн плоштад во градот Пиран, Словенија. Името го добил по виолинистот и композитор Џузепе Тартини, на кого бил направен споменикот во 1896 година.[1]

Опис на плоштадот[уреди | уреди извор]

Плоштадот бил внатрешно пристаниште за помали пловни објекти и бил сместен надвор од првите градски sидини.[2] Во средниот век, пристаништето станало опкружено со важни згради и палати, поради што станало важно место на градот. Меѓутоа, поради канализацијата што била таму, од службениците се одлучило да постават real плоштад таму во 1894 година. Околу новосоздадената платформа се појавија разни нови згради, вклучувајќи го и градското собрание. Од тие згради, готската куќа по име Benečanka (Venetian house) сè уште има оригинална надворешност, која датира од 15 век.[3]

Вајар на бронзениот споменик на Tartini во 1896 година бил Antonio Dal Zòtto.[3]

Од 1909 до 1912 година, била направена патека за trolleybus, која го поврзува Пиран со железничката станица во Lucija, каде што била направена железничката Parenzana, која ги поврзува Трст и Poreč со разни други градови. По 1912 година, trolleybus бил заменет со поефикасен трамвај, кој бил operational до 1953 година. На 300 th годишнината од раѓањето на Tartini, се случило огромно реновирање на плоштадот, кога била формирана елипса од бел камен, дизајнирана од архитектот Boris Podrecca.

Денес[уреди | уреди извор]

Во последниве години имало некои промени на бројот на возила на плоштадот, во корист на туризмот, така што во текот на главната сезона (први јули до први септември) возилата треба да се паркираат на градскиот паркинг во Fornače. Исто така, постои линија од бесплатни мини-автобуси кои возат од Пиран до разни други крајбрежни градови во главната сезона.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Longley, Norm (2004). The Rough Guide to Slovenia (англиски). Rough Guides. стр. 201. ISBN 9781843531456. Посетено на 27 October 2017.
  2. „History of Tartini Square“. portoroz.si. Посетено на 27 October 2017.
  3. 3,0 3,1 McKelvie, Robin; McKelvie, Jenny (2008). Slovenia (англиски). Bradt Travel Guides. стр. 157. ISBN 9781841622118.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 45°31′42.66″N 13°34′6.22″E / 45.5285167° СГШ; 13.5683944° ИГД / 45.5285167; 13.5683944