Копер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Копер
Koper
град и општина
Местоположба на Општина Копер
Местоположба на Општина Копер
Копер is located in Slovenia
Копер
Копер
Местоположба на Копер
Координати: 45°33′N 13°44′E / 45.550° СГШ; 13.733° ИГД / 45.550; 13.733Координати: 45°33′N 13°44′E / 45.550° СГШ; 13.733° ИГД / 45.550; 13.733
Држава Словенија
РегионПриморски
ОпштинаКопер
Управа
 • ГрдаоначалникБорис Попович
Површина
 • Вкупна311,2 км2 (1,202 ми2)
Население (2002)[1]
 • Вкупно47.539
 • Густина15/км2 (40/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)

Копер (словенечки: Koper) — град во Словенија и најголемо пристаниште во државата. Градот се наоѓа во Трстјанскиот Залив на Јадранското Море[2] и има население од околу 23,726. Официјално градот е двојазичен: словенечки и италијански. Копер е седиште на големата Градска општина Копер.

Население[уреди | уреди извор]

Општината има население од 47.539 жители. Според мајчин јазик, населението е поделено на:[3]

словенечки 35,246 (74.14%)
хрватски 3,824 (8.04%)
српскохрватски 1,911 (4.02%)
босански 1,311 (2.76%)
српски 1,268 (2.67%)
италијански 1,059 (2.23%)
албански 240 (0.50%)
македонски 227 (0.48%)
други 2453 (5.16%)
вкупно 47,539

Позначајни личности од Копер[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Statistical Office of the Republic of Slovenia, census of 2002
  2. Entry for Koper in the Lonely Planet Guide to Slovenia
  3. Slovenian Statistics Office site, results of the 2002 census
  4. „AllCorfu.Com: Corfu's Twin Cities“. allcorfu.com. Посетено на 25 February 2010.
  5. 5,0 5,1 „Comune di Ferrara - Portale Telematico Estense“. Ferrara.comune.fe.it. Архивирано од изворникот на 2011-06-12. Посетено на 2010-03-27.
  6. „Sito ufficiale del Comune di Muggia“. Comune.muggia.ts.it. Посетено на 2010-03-27.
  7. „Sito Web del Comune di S.Dorligo della Valle - Dolina (TS)“. Comune.san-dorligo-della-valle.ts.it. Посетено на 2010-03-27.
  8. [1][мртва врска]
  9. „Welcome to JiuJiang“. Jiujiang.gov.cn. Архивирано од изворникот на 2010-01-25. Посетено на 2010-02-25.
  10. http://72.30.186.56/search/cache?ei=UTF-8&p=Saint+John%27s+sister+cities&type=yahoo_avg_hs2-tb-web_chrome_us&fr=yhs-avg-chrome&u=clevelandslovenian.com/&w=saint+john%27s+john+sister+cities&d=dDjhxhlMTA7T&icp=1&.intl=us[мртва врска]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]