Жилина

Координати: 49°13′22″N 18°44′24″E / 49.22278° СГШ; 18.74000° ИГД / 49.22278; 18.74000
Од Википедија — слободната енциклопедија
49°13′22″N 18°44′24″E / 49.22278° СГШ; 18.74000° ИГД / 49.22278; 18.74000
Жилина
Žilina
Град
Знаме
Грб
Земја Словачка
Регион Жилина
Округ Жилина
Туристички регион Хорне Поважие
Река Вах, Рајчанка, Кисуца
Место Плоштад Андрек Хлинка
 - височина 342 м
 - координати 49°13′22″N 18°44′24″E / 49.22278° СГШ; 18.74000° ИГД / 49.22278; 18.74000
Површина 80,03 км2
Население 85.302 (2009-05-31)
 - градско 108.114
 - метрополско 159.729
Првпат споменат 1069
Градоначалник Иван Харман
Часовен појас СЕВ (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) СЕЛВ (UTC+2)
Поштенски бр. 010 01
Повикувачки бр. +421-41
Регистарски таблички ZA
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во регионот Жилина
Местоположба во регионот Жилина
Местоположба во регионот Жилина
Местоположба во регионот Жилина
Местоположба во регионот Жилина
На Ризницата: Жилина
Žilina
Статистики: MOŠ/MIS
Портал: www.zilina.sk

Жилина (словачки: Žilina) — град во северозападна Словачка. Жилина е оддалечена од Братислава околу 200 километри. Жилина е четврти најголем град во Словачка со население од околу 85.000. Градот е значаен индустриски центар и најголем град на реката Вах. Исто така, Жилина е центар на регионот Жилина, но и на округот Жилина.

Личности[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Збратимени градови на Жилина се:[1]

Забелешка[уреди | уреди извор]

  1. Žilina - oficiálne stránky mesta: Partnerské mestá Žiliny [Žilina: Official Partner Cities]. © 2008 MaM Multimedia, s.r.o.. Архивирано од изворникот на 2017-09-24. Посетено на 2008-12-11.
  2. Bielsko-Biała - Partner Cities. © 2008 Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Посетено на 2008-12-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]