Прејди на содржината

Декани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Декани
Dekani
Поглед на Декани
Декани is located in Slovenia
Декани
Декани
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°32′48.95″N 13°48′52.54″E / 45.5469306° СГШ; 13.8145944° ИГД / 45.5469306; 13.8145944
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаКопер
Површина
 • Вкупна33 км2 (13 ми2)
Надм. вис.&1000000000000076100000076,1 м
Население (2020)
 • Вкупно1.663
 • Густина50/км2 (130/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6271

Декани (словенечки: Dekani) — населба во Општина Копер во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.