Прејди на содржината

Жупанчичи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жупанчичи
Župančiči
Поглед на Жупанчичи
Жупанчичи is located in Slovenia
Жупанчичи
Жупанчичи
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°28′59.06″N 13°46′0.06″E / 45.4830722° СГШ; 13.7666833° ИГД / 45.4830722; 13.7666833
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаКопер
Површина
 • Вкупна1,74 км2 (67 ми2)
Надм. вис.&10000000000001431000000143,1 м
Население (2020)
 • Вкупно45
 • Густина0,26/км2 (0,67/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6274

Жупанчичи (словенечки: Župančiči) — населба во Општина Копер во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.