Коперски Залив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Коперски Залив
Koprski zaliv
DebeliRtic1.jpg
Дебели Ртич (најсеверна точка на заливот) со планината Триглав во позадина
ПодрачјеПриморска
Координати45°33′N 13°44′E / 45.550° СГШ; 13.733° ИГД / 45.550; 13.733Координати: 45°33′N 13°44′E / 45.550° СГШ; 13.733° ИГД / 45.550; 13.733
Сливни земји Словенија
Површина&1000000000000001800000018 км2
Населени местаАнкаран, Koper, Izola, Piran
’Ртот Мадона, најјужната точка на заливот.

Коперски Залив (словенечки: Koprski zaliv, хрватски: Koprski zaljev, италијански: Golfo di Capodistria) — залив во северниот дел на Јадранското Море во Словенија. Дел е од поголемиот Трстјански Залив.

Преглед[уреди | уреди извор]

Заливот го носи името на градот Копер и претставува дел од Словенечкиот брег. Сместен е целосно на територијата на Словенија и во него се влева реката Рижана. Зафаќа површина од 18 км2, протегајќи се од ’ртот Дебели Ртич крај границата со Муџа (Миље) од италијанска страна, па до ’ртот Мадина во градот Пиран,[1] најсеверната точка на Пиранскиот Залив.

На Коперскиот Залив излегуваат градовите Копер, Анкаран, Изола, Пиран (северниот брег), како и селата Бертоки, Јагодје, Добрава, Струњан и месноста Фиеса.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]